پرستاری و نگهداری از سالمند آلزایمری را به ما بسپارید.

02632711000 تلفن تماس

مراقبت و نگهداری از بیماران آلزایمری

مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر امری مشکل است و نیاز به سعی و تلاش برای برگرداندن استقلال بیمار دارد. مسئولیت مراقبت از بیمار نیز در کنار آن مطرح است. 

مراقبان و پرستاران می توانند روال روزمره را ادامه دهند و از ایجاد تغییر بپرهیزند تا بیمار احساس راحتی کند. کمک به فعال نگه داشتن فرد بیمار در ساعاتی از شبانه روز که فرد بازدهی بیشتری دارد مثل گوش دادن به موسیقی.

تشنج در بیماران آلزایمری عارضه ای است که ممکن است در برخی از سالمندان روی دهد و پرستار بیمار به راحتی می تواند آن را کنترل نماید. بیماری آلزایمر به صورت قابل توجهی در ایجاد ارتباط فرد با دیگران تاثیر می گذارد، ارتقاء ارتباط به صورت مکرر می تواند به فرد برای شرکت در مناسبت ها و موقعیت ها کمک کند و ایجاد فرصت کند. تغذیه مناسب در افراد مبتلا به آلزایمر حیاتی است و مراقبان و پرستاران باید اطمینان حاصل کنند که فرد به اندازه کافی و مورد نیازش، غذای مغذی مصرف می کند. به منظور استفاده از خدمات پرستار سالمند در کرج با ما تماس بگیرید.

مراقبت و نگهداری از بیماران آلزایمری

مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر توسط پرستار در منزل

هنگامیکه بیماری آلزایمر در مرحله خفیف و ابتدایی می باشد نگهداری از فرد سالمند در خانه و توسط اعضای خانواده آسان است اما با تشدید آلزایمر، نیاز به یک پرستار برای نگهداری از سالمند آلزایمری می باشد تا این بیماری و هم چنین واکنش های فرد را درک و کنترل کند.

آگاهی از نیاز های سالمند مبتلا به این بیماری به پرستار کمک بسیاری می کند تا بتواند با بیمار ارتباط بهتری بگیرد و هم چنین می تواند مواردی که برای فرد سالمند مبتلا به آلزایمر ایجاد استرس می کند و یا آزار دهنده است را رفع کند. 

مراقبت از بیمار آلزایمری نیاز به تخصص و تجربه دارد. اولویت، بهبود کیفیت سبک زندگی بیمار است علاوه بر آن محیط نگهداری بیمار نیز تاثیر مستقیمی بر روحیه فرد دارد بنابراین پرستار بیمار در منزل  باید شرایط مطلوب و متناسب با روحیه فرد را فراهم کند.

برای نگهداری از بیماران آلزایمری در منزل لازم است تمام اعضای خانواده که با بیمار زندگی می کنند، رفتارهای بیمار را درک کنند و واکنش های فرد را پیش بینی کنند.

مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر توسط پرستار در منزل

پرستار بیمار یا سالمند آلزایمری چه وظایفی دارد؟

پرستار بیمار آلزایمری تمام خدمات لازم مانند لباس پوشاندن به بیمار، کمک به  توالت رفتن سالمند، غذا دادن و مراقبت از تغذیه و روحیه دادن به فرد بیمار را بر عهده دارد. همچنین میتوان به این موارد نیز اشاره نمود:

استحمام بیمار آلزایمری

استحمام بیمار آلزایمری

پرستار سالمند آلزایمری باید حداقل هفته ای دو بار بیمار خود را به حمام ببرد تا از بروز انواع عفونت ها مخصوصا عفونت پوست و دستگاه تناسلی جلوگیری شود. معمولا افراد آلزایمری زیاد تمایل به حمام کردن ندارند.

مسواک زدن

مسواک زدن

باید حداقل دوبار در روز دندان ها مسواک زده شوند. اگر بیمار دندان مصنوعی داشت باید هرشب دندان ها را بیرون آورده و مسواک زده شود و همچنین لثه های بیمار را نیز تمیز کنید.

رسیدگی به سر و وضع

رسیدگی به سر و وضع

پرستار باید ظاهر بیمار خود را مرتب و آراسته نماید. اگر مو، ریش، ناخن نیاز به کوتاه کردن داشت حتما این کار را انجام داده. سعی کنید برای این موارد از وسیله هایی استفاده کنید که خطر نداشته باشند.

نشانه های بیماری آلزایمر چیست؟

 • تغییر در حالت و رفتار فرد
 • نامشخص بودن زمان و مکان
 • تغییر در شخصیت فرد
 • ضعف بیان 
 •  اختلالات حافظه
 • جابجا گذاشتن وسایل
 • مشکلات در تفکر ذهنی
 •  دشواری در انجام کارهای عادی و روزمره
 •  از دست دادن انگیزه و ناامید شدن

اگر برای نگهداری بیمار آلزایمری به همدم سالمند نیاز دارید می توانید با موسسه پرستاری رازی در کرج تماس بگیرید. همدم سالمند می تواند کمک بسیاری در جلوگیری از پیشرفت آلزایمر در بیمار شما داشته باشد. بخصوص در افرادی که مدت زیادی از شبانه روز را به تنهایی سر می کنند. همدم سالمند کمک می نماید شخص بیمار تمرین های جلوگیری از پیشرفت آلزایمر را به طور مرتب و مداوم و به درستی انجام دهد و به افسردگی که یکی از عوارض آلزایمر است، مبتلا نشوند.

طول عمر بیماران آلزایمری چقدر است؟

در بین افراد مبتلا به بیماری آلزایمر، میانگین امید به زندگی بسته به زمان تشخیص بیماری متفاوت است. پس از تشخیص بیماری آلزایمر بین 3 تا 10 سال فرد بیمار قادر است عمر کند.

متاسفانه در برخی موارد، این بیماری دیر تشخیص داده می شود وبر میزان طول عمر تاثیر سوء می گذارد. در برخی از موارد علت کاهش طول عمر، آسیب به سایر سیستم های بدن در نتیجه زوال عقل می باشد. به همین دلیل نمیتوان به طور قطع در مورد طول عمر بیماران آلزایمری نظر داد.

چه فاکتورهایی طول عمر بیماران آلزایمری را تحت تاثیر قرار می دهد؟

 1. جنسیت: پس از تشخیص بیماری، عموما زنان بیشتر از مردان عمر می کنند.
 2. مشکلات سیستم عصبی: در صورتیکه اختلالات مغزی در فرد بیشتر باشد، طول عمر کاهش می یابد.
 3. سایر بیماری ها: بیماری هایی از قبیل مشکلات قلبی یا دیابت در کاهش طول عمر بیماران آلزایمری تاثیر مستقیم دارد.

اختلال خواب در بیماران مبتلا به آلزایمر

در بیماری آلزایمر، در نتیجه از بین رفتن بافت مغزی، توانایی های ذهنی فرد به مرور از بین می رود که در نتیجه آن اختلال خواب در بیمار آلزایمری را پدید می آورد که باعث مشکلات خواب و سرگردانی شبانه می شود.

میزان اختلال خواب در بیمار مبتلا به آلزایمر به مرحله بیماری بستگی دارد. بعنوان مثال بیماران در مرحله اولیه بیش از حد معمول می خوابند. با پیش روی بیماری، میزان اختلال خواب در بیمار آلزایمری شدت می گیرد و هم چنین ممکن است باعث خوابیدن در طول روز و بیداری در طول شب شود. بیماران آلزایمری در مراحل پیشرفته بیماری به ندرت به طور مداوم می خوابند و با ادامه روند بیماری توانایی خوابیدن یا هوشیاری را از دست می دهند.

 بروز تشنج در بیماران آلزایمری

تشنج یک حمله غیر ارادی در سلول های مغز است که برای مدت کوتاهی عملکرد فرد را مختل می کند. نشانه های این اختلال به صورت انقباض عضلانی، لرزش، پرش اندام، زمین خوردن، خیرگی چشم ها و تغییر در سطح هوشیاری بیمار است. تحقیقات نشان داده که تشنج در بیماران آلزایمری نسبت به بقیه سالمندان که دچار اختلالات فرسایش مغزی نشده اند بیشتر است.

نقش مراقبت کننده و پرستار در زمان تشنج 

 • آرام بمانید. آرامش شما به دیگران نیز کمک می کند که آرام بمانند.
 • اشیایی که ممکن است در نتیجه حرکات غیر ارادی بیمار به او صدمه وارد کند را از او دور نگه دارید.
 • در صورتیکه لباس یا زیور آلات به گردن بیمار فشار وارد می کند، آن ها را شل کنید.
 • شیئ خارجی را به منظور جلوگیری از قفل شدن دندان های بیمار در دهان او قرار ندهید.
 • از مهار کردن بیمار بپرهیزید.جلوگیری از حرکات بدن و دست و پای بیمار مانع از تشنج نمی شود.
 • در اولین فرصت با پزشک معالجتان تماس بگیرید.
سایر خدمات موسه رازی در زمینه پرستار بیمار

پرستار شبانه روزی در منزل

پرستار ساعتی در منزل

وظایف پرستار سالمند 

تماس بگیرید