پرستار بیمار آلزایمری

پرستار بیمار آلزایمری

بیماری آلزایمر به نوعی اختلال مغزی می گویند که در طول زمان و به تدریج ایجاد می شود و توانایی های ذهنی را از کنترل خارج می کند. بیماری آلزایمر در ابتدا سلول های مغزی را از بین می برد و پس از آن مهارت های فکری و اجتماعی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

آلزایمر معمولا در بین سالمندان شایع تر است اما ممکن است جوانان را نیز در بر بگیرد. آلزایمر یک بیماری پیشرونده است اما پیشرفت آن، درهر فردی با فرد دیگر متفاوت است.

از شایع ترین نشانه های آلزایمر، زوال عقل و از دست دادن حافظه فرد می باشد. افزایش سن ،مهم ترین عامل خطر ابتلا به این نوع بیماری است.

نشانه های بیماری آلزایمر 

علائم بیماری آلزایمر - مرکز مهرآوران رازی

 • تغییر در حالت و رفتار فرد

 • نامشخص بودن زمان و مکان

 • تغییر در شخصیت فرد

 • ضعف بیان 

 •  اختلالات حافظه

 • جابجا گذاشتن وسایل

 • مشکلات در تفکر ذهنی

 •  دشواری در انجام کارهای عادی و روزمره

 •  از دست دادن انگیزه و ناامید شدن

مراقبت و نگهداری از بیماران آلزایمری

مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر امری مشکل است و نیاز به سعی و تلاش برای برگرداندن استقلال بیمار دارد . مسئولیت مراقبت از بیمار نیز در کنار آن مطرح است. 

مراقبان و پرستاران می توانند روال روزمره را ادامه دهند و از ایجاد تغییر بپرهیزند تا بیمار احساس راحتی کند.

کمک به فعال نگه داشتن فرد بیمار در ساعاتی از شبانه روز که فرد بازدهی بیشتری دارد مثل گوش دادن به موسیقی.

بیماری آلزایمر به صورت قابل توجهی در ایجاد ارتباط فرد با دیگران تاثیر می گذارد، ارتقاء ارتباط به صورت مکرر می تواند به فرد برای شرکت در مناسبت ها و موقعیت ها کمک کند و ایجاد فرصت کند.

تغذیه مناسب در افراد مبتلا به آلزایمر حیاتی است و مراقبان و پرستاران باید اطمینان حاصل کنند که فرد به اندازه کافی و مورد نیازش، غذای مغذی مصرف می کند.

مزایای مراقبت و نگهداری از بیمار آلزایمری توسط پرستار 

 • تبحر و تجربه در حفظ استقلال بیمار آلزایمری با کمک های پرستار مراقب

 • غنی تر کردن روابط بیمار درگیر آلزایمر با اطرافیان و دوستانش بوسیله پرستار مراقب

 • ایجاد همکاری و مشارکت بیشتر 

اختلال خواب در بیماران مبتلا به آلزایمر

در بیماری آلزایمر، در نتیجه از بین رفتن بافت مغزی، توانایی های ذهنی فرد به مرور از بین می رود که در نتیجه آن اختلال خواب در بیمار آلزایمری را پدید می آورد که باعث مشکلات خواب و سرگردانی شبانه می شود.

میزان اختلال خواب در بیمار مبتلا به آلزایمر به مرحله بیماری بستگی دارد. بعنوان مثال بیماران در مرحله اولیه بیش از حد معمول می خوابند. با پیش روی بیماری، میزان اختلال خواب در بیمار آلزایمری شدت می گیرد و هم چنین ممکن است باعث خوابیدن در طول روز و بیداری در طول شب شود.

بیماران آلزایمری در مراحل پیشرفته بیماری به ندرت به طور مداوم می خوابند و با ادامه روند بیماری توانایی خوابیدن یا هوشیاری را از دست می دهند.

مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر توسط پرستار

نگهداری از سالمند آلزایمری- مرکز مهرآوران رازی

هنگامیکه بیماری آلزایمر در مرحله خفیف و ابتدایی می باشد نگهداری از فرد سالمند در خانه و توسط اعضای خانواده آسان است اما با تشدید آلزایمر، نیاز به یک پرستار برای نگهداری از سالمند آلزایمری می باشد تا این بیماری و هم چنین واکنش های فرد را درک و کنترل کند.

آگاهی از نیاز های سالمند مبتلا به این بیماری به پرستار کمک بسیاری می کند تا بتواند با بیمار ارتباط بهتری بگیرد و هم چنین می تواند مواردی که برای فرد سالمند مبتلا به آلزایمر ایجاد استرس می کند و یا آزار دهنده است را رفع کند.

استحمام سالمند مبتلا به آلزایمر توسط پرستار

یکی از دشوارترین قسمت های نگهداری از بیمار آلزایمری استحمام اوست. ممکن است بیمار واکنش نشان دهد، پرستار باید آرامش خود را حفظ کند و از بدخلقی فرد دلخور نشود. 

نیازی به استحمام روزانه نیست بلکه هفته ای دو یا سه بار کافیست. وسائلی که ممکن است باعث لیز خوردن بیمار شود را بردارید و شامپو یا صابون را از دسترس بیمار آلزایمری دور نگه دارید.

پرستار می تواند نظر بیمار را درباره اینکه چه ساعتی تمایل به حمام کردن دارد را جویا شود. تا جایی که امکانش است بیمار را ترغیب کنید کارهایش را خودش انجام دهد و تنها در مواقع ضرورت وارد عمل شوید.

بیشتر بدانید : پرستار سالمند

 بروز تشنج در بیماران آلزایمری

تشنج یک حمله غیر ارادی در سلول های مغز است که برای مدت کوتاهی عملکرد فرد را مختل می کند. نشانه های این اختلال به صورت انقباض عضلانی، لرزش، پرش اندام، زمین خوردن، خیرگی چشم ها و تغییر در سطح هوشیاری بیمار است.

تحقیقات نشان داده که تشنج در بیماران آلزایمری نسبت به بقیه سالمندان که دچار اختلالات فرسایش مغزی نشده اند بیشتر است.

نقش مراقبت کننده و پرستار در زمان تشنج 

 • آرام بمانید. آرامش شما به دیگران نیز کمک می کند که آرام بمانند.

 • اشیایی که ممکن است در نتیجه حرکات غیر ارادی بیمار به او صدمه وارد کند را از او دور نگه دارید.

 • در صورتیکه لباس یا زیور آلات به گردن بیمار فشار وارد می کند، آن ها را شل کنید.

 • شیئ خارجی را به منظور جلوگیری از قفل شدن دندان های بیمار در دهان او قرار ندهید.

 • از مهار کردن بیمار بپرهیزید.جلوگیری از حرکات بدن و دست و پای بیمار مانع از تشنج نمی شود.

 • در اولین فرصت با پزشک معالجتان تماس بگیرید.

 

مراقبت و نگهداری از بیماران آلزایمری در منزل توسط پرستار

نگهداری از بیماران آلزایمری در منزل - مرکز مهرآوران رازی

مراقبت از بیمار آلزایمری نیاز به تخصص و تجربه دارد. اولویت، بهبود کیفیت سبک زندگی بیمار است علاوه بر آن محیط نگهداری بیمار نیز تاثیر مستقیمی بر روحیه فرد دارد بنابراین پرستار بیمار  باید شرایط مطلوب و متناسب با روحیه فرد را فراهم کند.

برای نگهداری از بیماران آلزایمری در منزل لازم است تمام اعضای خانواده که با بیمار زندگی می کنند، رفتارهای بیمار را درک کنند و واکنش های فرد را پیش بینی کنند.

هم چنین ضروری است که خانه و محیطی که فرد در آن زندگی می کند، ایمن باشد چرا که ممکن است با پیشرفت این بیماری برخی از وسائل خطرآفرین باشند از قبیل اجاق گاز یا وسائل برقی.

پرستار مناسب برای بیماران آلزایمری در منزل 

پرستار بیماران آلزایمری در منزل - مرکز مهرآوران رازی

پرستار بیمار آلزایمری در وهله اول باید محیط خانه را ایمن نگه دارد. از ورود بیمار به مناطق خطرناک از قبیل پارکینگ، انباری، راه پله و حیاط که امکان صدمه وارد شدن به بیمار وجود دارد مانع شود.

نکته اساسی اعتماد و اطمینان در وهله اول به موسسه پرستاری است که برای ارائه خدمات به شماست و در مرحله بعدی اطمینان به شخص پرستاراست چرا که ممکن است پرستارزمان زیادی را با بیمار در منزل بگذراند و همین حس اطمینان در بهبود فرد نقش بسزایی دارد. 

طول عمر بیماران آلزایمری چقدر است؟

در بین افراد مبتلا به بیماری آلزایمر، میانگین امید به زندگی بسته به زمان تشخیص بیماری متفاوت است. پس از تشخیص بیماری آلزایمر بین 3 تا 10 سال فرد بیمار قادر است عمر کند.

متاسفانه در برخی موارد، این بیماری دیر تشخیص داده می شود وبر میزان طول عمر تاثیر سوء می گذارد.

در برخی از موارد علت کاهش طول عمر، آسیب به سایر سیستم های بدن در نتیجه زوال عقل می باشد. به همین دلیل نمیتوان به طور قطع در مورد طول عمر بیماران آلزایمری نظر داد.

چه فاکتورهایی طول عمر بیماران آلزایمری را تحت تاثیر قرار می دهد؟

جنسیت 

پس از تشخیص بیماری، عموما زنان بیشتر از مردان عمر می کنند.

مشکلات سیستم عصبی

در صورتیکه اختلالات مغزی در فرد بیشتر باشد، طول عمر کاهش می یابد.

سایر بیماری ها 

بیماری هایی از قبیل مشکلات قلبی یا دیابت در کاهش طول عمر بیماران آلزایمری تاثیر مستقیم دارد.

سخن پایانی

مرکز رازی با کسب سابقه بسیار و درخشان در ارائه خدمات در امور پزشکی و پرستاری و هم چنین با داشتن کادری مجرب و متخصص می تواند بهترین امکانات و خدمات را برای شما به ارمغان بیاورد. شما می توانید باصفحه تماس با ما در ارتباط باشید و اقدام به درخواست پرستار مناسب خود را داشته باشید.