پرستاری از بیماران سکته مغزی

پرستاری از بیماران سکته مغزی

سکته مغزی یکی از آسیب های مغزی است که سبب اختلال جریان خون در قسمتی از مغز می شود و با توجه به نقش مغز در سیستم بدن، این اختلال بر سایر اعضای بدن اثرات انکار ناپذیری دارد.

افرادی که دچار این عارضه می شوند، می توانند با آگاهی و مراقبت های لازم تا سال های طولانی به زندگی خود ادامه دهند  هم چنین با انجام مراقبت های تخصصی توسط اعضای خانواده و یا کمک گرفتن از پرستار مجرب و متخصص می توانند این بیماری را کنترل کنند و سلامتی خود را بدست آورند و ارتقا دهند.

مراقبت صحیح ازهمان ابتدا نقش خود را در بهبودی بیمار ایفا می کند و توجه به رفتار و علائم شخص پس از سکته و در طول دوران نقاهت یکی از مهم ترین عوامل در مراقبت از بیمار سکته مغزی می باشد.

مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل 

پرستاری از بیمار سکته مغزی در منزل- مرکز مهرآوران رازی

همانطور که گفته شد، مراقبت از بیماران سکته مغزی در منزل نیازمند آگاهی و توجه بیشتر است و پرستار باید با توجه بیشتر وضعیت بیمار را به طور منظم و مکرر کنترل و بررسی نماید و هم چنین اصول مراقبتی را در صورت بروز مشکل به کار ببندد. 

این بیماری ممکن است یه صورت کوتاه مدت یا بلند مدت برای بیماران مشکل آفرین باشد بنابراین علم پرستار از این اتفاقات و روش های مقابله با آن ها بسیار ضروری و لازم است.

داروهای تجویزی برای این بیماران می تواند عوارضی را بدنبال داشته باشد. صدمات مغزی، عوارض سکته مغزی و درمان آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اگر برای نگهداری از بیمار سکته مغزی به دنبال پرستار خوب می گردید، روی ما حساب کنید.

عوارض بیماری سکته مغزی 

فلج شدن وضعف و ناتوانی های حرکتی

از عوارض بسیار شایع در بیماران سکته مغزی، بی حسی عضلات و یا فلج شدن است که با فیزیوتراپی و ماساژ عضو آسیب دیده توسط پرستار این روند بهبود می یابد.

اختلال در صحبت کردن و غذا خوردن

بروز مشکل و اختلال در صحبت کردن و درک صحبت های دیگران، از شایع ترین مشکلات بیماری سکته مغزی است.بهترین روش درمان این مشکل گفتار درمانی است چرا که متخصصین این زمینه راه کارهای بسیاری را برای بهبود مشکلات صحبت کردن، غذا خوردن به کار می برند تا آسیب های مغزی کاهش یابد. 

از دست دادن حافظه و سخت بودن یادآوری و فکر کردن

مهم ترین راهکار برای یادآوری، ایجاد ارتباط مستمر با آن هاست . به این صورت که روبروی فرد ایستاد و صحبت کرد و با استفاده از زبان بدن، تا حد امکان به او کمک کنیم تا یادآوری برای فرد آسان تر شود. هم چنین استفاده از تصاویر برای صحبت با فرد بیمار و یادآوری گذشته در روند بهبودی بسیار تاثیرگذار است.

مشکلات احساسی

مشکلات احساسی بدلیل ناتوانی فرد در وفق دادن خود با شرایط است. احساساتی از قبیل افسردگی، اضطراب و عواطف هیجانی در بیماران سکته مغزی بسیار دیده می شود.به عنوان مثال ممکن است بیمار بدون علت و مساله ای شروع به گریه یا خنده کند. داروهای ضد افسردگی نیز می تواند تاثیر بگذارد اما صبوری و درک اطرافیان نیز تاثیر بسزایی دارد.

بی اختیاری در ادرار 

از شایع ترین عوارض این بیماری ، بی اختیاری در ادرار است.بی اختیاری در اثر آسیب مرکز کنترل کننده این اعمال در مغز رخ می دهد.استفاده از سوند در این دوران ضروری است.

مراقبت های پرستاری از بیماران سکته مغزی

مراقبت ها ی پرستاری از بیماران سکته مغزی-مرکز نهرآوران رازی

مراقبت از سیستم گوارشی 

بیماران سکته مغزی اغلب بدلیل رفلکس معده دارای لوله معده هستند و از این طریق تغذیه می شوند. به همین دلیل دهانشویه از طریق آب هر 6 ساعت انجام می شود. رژیم غذایی نرم و مایعات است. دور نگه داشتن آن ها از استرس لازم است .

مراقبت از مجاری ادراری

این بیماران دچار بی اختیاری ادرار یا مدفوع هستند. ممکن است سوند به آن ها وصل شود.

مراقبت از چشم

اگر فرد در پلک زدن دچار مشکل باشد، بهتر است از اشک مصنوعی استفاده شود.

مراقبت از پوست

بدلیل اینکه این افراد حرکتی ندارند احتمال زخم شدن پوست در نواحی اتصال به زمین زیاد است جهت پیشگیری بهتر است هر 2 ساعت وضعیت بیمار تغییر یابد.

برای نواحی تحت فشار ماساژ لازم است. شست و شوی مرتب پوست با آب و صابون ضروری است.

فیزیو تراپی اندام ها

برای جلوگیری از ضعف عضلات ، اندام ها را باید حرکت داد و مفاصل را حرکت داد تا از خشکی مفاصل و لخته شدن خون در آن ها جلوگیری شود.

کمک  به خواب و استراحت

در بین این بیماران، بی خوابی شایع است. روشن بودن چراغ و سروصدا می تواند موجب بی خوابی این بیماران شود. مطابق دستور پزشک، تجویز آرام بخش، به خواب این بیماران کمک می کند.

حمایت روحی و روانی

ایجاد ارتباط خوب از استرس و در نتیجه آن از زخم معده جلوگیری می کند. مطابق نظر پزشک مصرف دارو کمک شایانی می کند.

محافظت از صدمات

در صورت بی قراری و حرکات غیر ارادی این بیماران، باید اطراف تخت نرده یا بالشت گذاشته شود. از قرار دادن وسائل برقی یا گرمازا کنار این بیماران خودداری کنید زیرا خطرآفرین است. هنگام حرکت دادن بیمار مراقب راه تنفس وی باشید تا احتمال خفگی نباشد.

 کنترل وضعیت هوشیاری بیمار 

بررسی وضعیت هوشیاری بیمار سکته مغزی بسیار حائز اهمیت است چرا که تغیر در میزان سطح هوشیاری می تواند خطراتی برای بیمار داشته باشد.

رژیم غذایی مناسب برای بیماران سکته مغزی

تغذیه مناسب پس از سکته مغزی بسیار مهم است و بیمار باید غذاهایی را مصرف کند که فشار و کلسترول خون را کاهش می دهد. بنابراین حتما لازم است به متخصص تغذیه مراجعه شود. متخصص تغذیه رژیم مناسبی را توصیه می کند بیمار باید غذاها و نوشیدنی های خاصی بخورد.

راهنمایی تغذیه سالم برای بیماران سکته مغزی

 • سبزیجات فراوان در رنگ‌ها و انواع گوناگون

 • حبوبات و لوبیا

 • میوه

 • غلات، عمدتاً غلات کامل و سرشار از فیبر مانند نان، برشتوک، برنج، پاستا، نودل، جو، جو دوسر 

 • گوشت بدون چربی ، ماهی، تخم مرغ، دانه‌ها،  و لوبیا

 • شیر، ماست، پنیر و جایگزین‌های آنها، عمدتاً کم چرب

 •  آب فراوان

 • کاهش مصرف غذاهای بسیار شیرین، شور و حاوی چربی اشباع

 • پرهیز از غذاهای پرچرب مانند بیسکوییت، کیک، شیرینی، پای، کلوچه، گوشت فراوری شده، برگر آماده، پیتزا، غذاهای سرخ شده، چیپس سیب زمینی و تنقلات شور

 • پرهیز از خوراکی‌های حاوی چربی‌های اشباع مانند کره، خامه، مارگارین آشپزی، روغن نارگیل و روغن خرما

 • کاهش مصرف غذاها و نوشیدنی‌های شور

 • پرهیز از خوراکی‌های شیرین مانند شیرینی‌جات، معجون‌ها و نوشیدنی‌های بدون الکل دارای شیرین کننده‌، آب میوه، آب ویتامینه، نوشابه‌های ورزشی و انرژی‌زا

پرستاری از بیمار سکته مغزی در منزل

پرستاری از بیمارسکته مغزی در منزل- مرکز مهرآوران رازی

سکته مغزی امروزه رواج پیدا کرده است و بهترین راه و آسان ترین راه برای درمان این بیماری مراقبت و پرستاری از بیماران سکته مغزی در منزل است که مرکز رازی با بهترین پرستاران و پیشرفته ترین تجهیزات این خدمات را در کنار خدمات پرستاری از سالمند در منزل ارائه میدهد.

مراقبت از بیمار سکته مغزی نیاز به تخصص و تجربه دارد. اولویت، بهبود کیفیت سبک زندگی بیمار است علاوه بر آن محیط نگهداری بیمار نیز تاثیر مستقیمی بر روحیه فرد دارد بنابراین پرستار بیمار باید شرایط مطلوب و متناسب با روحیه فرد را فراهم کند.

سخن پایانی 

مرکز رازی با کسب سابقه بسیار و درخشان در ارائه خدمات در امور پزشکی و پرستاری و هم چنین با داشتن کادری مجرب و متخصص می تواند بهترین امکانات و خدمات را برای شما به ارمغان بیاورد. شما می توانید باصفحه تماس با ما در ارتباط باشید و اقدام به درخواست پرستار مناسب خود را داشته باشید.

نکته اساسی اعتماد و اطمینان در وهله اول به موسسه پرستاری است که برای ارائه خدمات به شماست و در مرحله بعدی اطمینان به شخص پرستاراست چرا که ممکن است پرستارزمان زیادی را با بیمار در منزل بگذراند و همین حس اطمینان در بهبود فرد نقش بسزایی دارد.