پرستاری از بیمار پارکینسون

پرستاری از بیمار پارکینسون

بیماری پارکینسون یک بیماری عصبی است که برای برخی افراد جوان و سالمندان اتفاق میافتد و شایع ترین بیماری برای سالمندان بعد از آلزایمر میباشد.

فرد مبتلا به پارکینسون دچار لرزش دست ها میشود و معمولا نمیتواند کار هایش را به درستی انجام دهد و به همین علت نیاز به پرستار دارد.

مجموعه پرستاری درمانی رازی یکی از معتبر ترین مجموعه ها برای ارائه خدمات پزشکی و پرستاری میباشد که خدمات پرستاری و مراقبت از بیمار و پرستار پارکینسون هم ارائه میدهد.

 

بیماری پارکینسون چیست؟

در ایران یا کشور های دیگر بیش از 1 میلیون نفر هستند که به بیماری پارکینسون دچار میشوند که به طور حتم نیاز به خدمات پرستاری در منزل پیدا میکنند زیرا موانع زیادی برای انجام کار های روزمره سر راه آنها قرار میگیرد.

این بیماری نوعی بیماری عصبی است که افراد زیادی مبتلا میشوند و این بیماری به راحتی پرورش پیدا میکند و رشد میکند و مشکلات و تداخل در عضلات دست و پا ایجاد میکند.

این بیماری بیشتر در سالمندان بالای 50 سال بوجود می آید اما در برخی موارد هم در افراد حدود 30 ساله مشاهده میشود که دچار این بیماری هستند و از خدمات پرستار بیمار پارکینسون استفاده میکنند.

پارکینسون بیماری ای است که اگر پرستار مورد نظر مواردی را رعایت نکند ، این بیماری رشد بیشتری پیدا میکند و شرایط بیمار بدتر میشود.

 

علائم و نشانه های بیماری پارکینسون

خدمات پرستاری از بیمار پارکینسون

پارکینسون هم مانند سایر بیماری ها دارای نشانه ها و علائمی است که در صورت مشاهده آنها بهتر است اول از همه با خدمات ویزیت پزشک در منزل استفاده کنید و در صورت تایید پزشک سریعا از خدمات پارکینسون در منزل استفاده کنید.

این نشانه ها و علائم پارکینسون عبارتند از :

1 . تداوم حرکت : بیماران و سالمندان مبتلا به پارکینسون دچار سفت شدن عضلات بدن میشوند که سرعت انجام کار ها توسط این افراد به همین علت بسیار پایین می آید.

2 . لرزش : یکی از رایج ترین علائم پارکینسون لرزش دست و پاها هستند که معمولا رد سالمندانم بیشتر است.لرزش پاها ، چانه و لب ها نیز به وفور در سالمند پارکینسون دیده می شود.

3 . کاهش حس بویایی : در مواقعی که پرستاری از بیمار پارکینسون در منزل به عقب بیافتد ممکن است حس بویایی بیمار هم از بین برود و به همین علت میگوییم سریعا پرستار پارکینسون در منزل استخدام کنید.

4 . تغییرات در گفتار : بیماران پارکینسون علاوه بر دیگر علائم ، به کند و آرام صحبت کردن هم دچار میشوند و همچنین می توانید علائم مانند توقف کلمات، پریدن از برخی کلمات؛ جمله های منقطع و یا سکوت ناگهانی در بین صحبت کردن را مشاهده کنید.

5 . تغییرات در نوشتن : الگوهای نوشتاری سالمند پارینسون یا بیمار پارکینسون در نوشتن از الگوهای متفاوتی پیروی می کند. جملات به هم چسبیده و کوتاه بدون در نظر گرفتن قواعد دستوری می باشد.

6 . کاهش تقلید : بیمار پارکینسون در بیان خود زمانی که بایستی با تقلید همراه باشد مشکل دارد.

7 . تغییرات در خواب : بیماران پارکینسونی علاوه بر اینکه به راحتی نمیخوابند ، اگر هم بخوابند ممکن است در خواب شاهد ضربه های ناگهانی مثل مشت زدن یا گرفتگی عضلات بیماران هم باشید.

8 . اختلال در راه رفتن : مشکلات حرکتی در پاها به مانند راه رفتن؛ پیاده روی، بالا رفتن از پله ها و … در بسیاری از موارد در سالمند پارکینسون به سقوط می انجامد.

دیگر علائم هم عبارتند از :

  • تغییر در صدای فرد ( بم و ضعیف شدن صدا )
  • حالت طبیعی صورت فرد از بین می رود ( خیرگی چشم  و ثابت شدن صورت)
  • در هنگام جویدن و بلعیدن غذا دچار اختلال می شوند.
  • فرد دچار آبریزش دهان می شود.
  • دچار افسردی می شود.
  • عصبانیت فرد بالا می رود.
  • حافظه کوتاه مدت آن دچار مشکل می شود و اطلاعات جدید را نمی تواند بخاطر بیاورد.
  • از بین رفتن تعادل بدن

 

مراحل بیماری پارکینسون

مرحله اول این بیماری با مراحل پیشرفته این بیمالری متفاوت میباشد و در مراحل ابتدایی ، بیمار پارکینسون میتواند کار های روزمره خود را انجام دهد و نیازی به کمک ندارد اما با گذر زمان اگر جلوی این بیماری گرفته نشود ، دیگر بیمار یا سالمند قادر به انجام کار های خود نخواهد بود.

حتی در بسیاری از موارد برای حمام کردن و انجام نظافت شخصی نیز نیاز به همراهی پرستار سالمند دارد. مراقب سالمند پارکینسون و همچنین بستگان وی می بایستی داروهای بیمار را در زمان مناسب به بیمار بدهند.

بستگان بیمار پارکینسون باید در نظر داشته باشند که بیماری پارکینسون منجر به مرگ نمی شود و بیمار پارکینسون نیاز به مراقبت و همراه همیشگی دارند. باید حمایت های جسمی به همراه حمایت های روانی باشد.

 

پرستاری از سالمند پارکینسون در منزل

پرستار بیمار پارکینسون

بیماری پارکینسون در اثر اختلالات عصبی ایجاد میشود و به آرامی در بدن رشد میکند و باعث لرزش ، سفت شدن عضلات و حرکات آرام بدن میشود و چون این بیماری بیشتر در افراد و سالمندان ایجاد میشود ، باعث میشود آنها نتوانند کار های معمولی مثل چای خوردن را به راحتی انجام دهند.

این بیماری در ابتدا باعث ایجاد مشکلات در عضلات دست و پا میشود و بهتر است هرچه زودتر از خدمات پرستاری از سالمند پارکینسون استفاده شود تا به عضلات دیگر اندام های بدن رواج پیدا نکند.

در صورتی که شما سالمندی مبتلا به پارکینسون دارید میتوانید از خدمات پرستار سالمند در منزل استفاده کنید که پرستار مورد نظر مهارت های لازم برای مراقبت از سالمند پارکینسون را داشته باشد تا با یک تیر دو نشون زده باشید.

معمولا سالمندانی که به پارکینسون مبتلا میشوند ، دچار آلزایمر هم هستند و به همین علت ما به شما توصیه میکنیم از مراکز پرستاری معتبری استفاده کنید که دارای پرستاران با تجربه باشند تا در این مواقع در مصرف دارو های سالمند بیمار دقت داشته باشند تا مشکلی ایجاد نشود.

پرستاران بیماران پارکینسون در منزل باید هر لحظه حواسشان به بیماران باشد و تمامی نیاز های آنها را بر طرف کنند زیرا این بیماران اصلا تعادل حرکتی ندارند.

همچنین پرستار هنگام پرستاری از سالمند پارکینسون باید بداند که این بیمار در زمان بلعیدن و جویدن غذا دچار اختلال می‌شوند. باید در زمان غذا خوردن در کنار او بود تا دچار خفگی نشود.

برای استفاده از خدمات پرستار سالمند پارکینسون در منزل باید حواستان باشد که مصرف برخی از مواد غذایی موجب تشدید این بیماری خواهد شد و نباید توسط سالمند مصرف شود.

 

پرستاری از بیمار پارکینسون در منزل

پارکینسون بیماری رایجی است که در حال حاضر درمان و علاج قطعی ندارد و با مروز زمان رو به رشد است و بیماران پارکینسون علاوه بر استفاده از خدمات پرستاری از بیمار پارکینسون باید از ترکیبی از دارو های لوودوپا (levodopa) و کاربی دوپا (carbidopa) را مصرف کنند که به جایگزینی مخازن تخلیه شده دوپامین مغز کمک کنند.

یکی از خدمات پرستاری از بیمار پارکینسونی ، مراقبت تسکینی است که توسط مجموعه رازی برای این نوع بیماران ارائه میشود.

مراقبت تسکینی روی تسکین علائم، درد و استرس ناشی از بیماری جدی و لاعلاج مثل پارکینسون متمرکز است. هدف از مراقبت تسکینی بهبود کیفیت زندگی بیمار و خانواده وی است.

خدمات مراقبت تسکینی بیماران پارکینسون توسط مجموعه ما به صورت تیمی از پزشکان و پرستاران متخصص و مشاوران کاربلد برای این بیماران انجام میشود که هم ناراحتی های این بیماران را کاهش میدهد و به درمان موقتی آنها میپردازد.

مراقبت تسکینی مختص سن یا بیماری خاصی نیست. مراقبت تسکینی را می توان برای هر رده سنی و در هر مرحله ای از بیماری ارائه نمود. بهترین حالت زمانی است که مراقبت تسکینی به صورت زودرس و همزمان با تشخیص بیماری شروع شود و همگام با مراقبت درمانی روتین ارائه شود.

برای پرستاری از بیمار پارکینسون هم میتوانید از خدمات پرستار بیمار در منزل استفاده کنید که پرستار مورد نظر مهارت های لازم برای پرستاری از بیمار پارکینسون را هم داشته باشد.

تعدادی از بیماران مبتلا به پارکینسون ناتوان شده و علیرغم بهترین درمان ها به دیگران وابسته می شوند. این بیماران به مراقبت 24 ساعته پرستار بیمار پارکینسون نیاز پیدا می کنند و تیم مراقبت تسکینی می تواند در این مورد به بیمار و خانواده وی کمک کند. تیم مراقبت تسکینی می تواند در تصمیم گیری های مهم به خانواده کمک کرده، یک لایه حمایتی جدید برای خانواده و بیمار باشد.

 

پرستار بیمار و سالمند پارکینسون در منزل

پرستار سالمند پارکینسون

بیمار یا سالمندی که به پارکینسون مبتلا میشود نیازمند پرستار پارکینسون در منزل میباشد و پرستار مورد نظر هم باید دانش و مهارت های لازم را داشته باشد زیرا مسئولیت های سختی دارد.

پرستار پارکینسون یک متخصص است که مهارت‌های اساسی رهبری بالینی، آگاهی پژوهشی، توسعه دانش پرستاری، دادن مشاوره و ارزیابی مراقبت در زمره‌ی وظایف او هستند.

پرستار بیمار و سالمند پارکینسون در منزل به دلیل لرزش های حاصل از این بمیاری عصبی و تنظیم دارو برای مدیریت علائم آن نقش مهمی در مراقبت از افراد مبتلا ایفا می کنند. بیماری پارکینسون می تواند وضعیت افرادی را که این بیماری درآن ها پیشرفت می کند را آسیب پذیرتر کند و به عنوان افرادی که برای مدت طولانی زندگی می کنند، تغییرات بالینی در این گروه از بیمار بارز تر است.

پرستار بیمار و سالمند پارکینسون در منزل بعضی روز ها باید به فرد بیمار کمک کند و کارهایش را انجام دهد و در بعضی روز ها باید به بیمار اجازه ، فرصت و زمان کافی را دهد و او را یاری کند تا کار ها را خودش انجام دهد که میتوان این راه را یک نوع خدمات کار درمانی یا ماساژ درمانی در منزل معرفی کرد.

 

وظایف پرستار بیمار و سالمند پارکینسون در منزل

مصرف منظم دارو ها

مصرف داروی سالمند در این بیماری برای کنترل علائم بسیار حساس است و مراقب باید در ساعات دقیق و مشخص دارو را به سالمند بدهد . در غیر این صورت با تاخیر هرچند اندک در زمان مصرف دارو علائمی مانند سفتی عضلات و لرز به شدت تشدید خواهند شد.

بررسی فعالیت فیزیکی و فیوزیوتراپی سالمند

جدید ترین تحقیقات نشان می دهند که ورزش در سالمندان مبتلا به آلزایمر به اندازه مصرف دارو موثر است.

توجه به علائم و نشانه ها

یک مراقب سالمند مجرب باید به کوچکترین تغییرات در وضعیت سلامتی سالمند حساس باشد و فورا آن ها به پزشک گزارش دهد.

توجه به تغییر روحیه

افسردگی در سالمندان مبتلا به پارکینسون بسیار شایع است و علاوه بر آن استرس و اضطراب و انکار در این افراد به وفور مشاهده می شود.

توجه به اختلالات خواب

داروهای مصرفی در بیماری پارکینسون می تواند منجر به خواب بیش از اندازه در طول روز و در نتیجه بیداری شبانه در سالمندان شود.

 

نکات مهم در مورد پرستاری و مراقبت از بیمار و سالمند مبتلا به پارکینسون

پرستاری از بیمار پارکینسون

  • مصرف داروها به صورت منظم و در زمان تعیین شده انجام گیرد. در مصرف داروها دقت شود که سالمند دچار اختلال دارویی نشود.
  • بیمار پارکینسون در تکلم و جویدن و بلع غذا دچار اختلال هستند. صدای آن‌ها بم و ضعیف می‌شود. پس بهتر است زمان نگهداری از سالمند پارکینسون او را برای شرکت در این کلاس‌ها تشویق و همراهی نمود.
  • سالمند پارکینسون در حرکت و راه رفتن دچار اختلال می‌باشند. پس باید هر گونه مانعی که ممکن است در راه رفتن او را دچار مشکل کند از سر راه او برداشت.
  • پرستاری که وظیفه نگهداری از سالمند پارکینسون را دارد با ماساژ قلبی آشنایی لازم را داشته باشد.
  • برای رفع گرفتگی عضلات سالمند پارکینسون بهتر است در حمام او را ماساژ داد.
  • سالمند پارکینسون به آرامی غذا میخورد. بنابراین فردی که وظیفه نگهداری از سالمند پارکینسون را برعهده دارد باید صبور باشد.

 

هزینه و قیمت پرستار پارکینسون در منزل

هزینه و قیمت استخدام پرستار پارکینسون در منزل بستگی به مواردی مانند توانایی و مرحله و مقدار رشد بیماری دارد یعنی اینکه اگر بیمار بتواند کار هایش را تا حدودی خودش انجام دهد باعث کاهش قیمت میشود و در غیر این صورت اگر پرستار تمامی کار ها را انجام دهد باعث افزایش قیمت میشود.

اما باید ذکر کرد که مجموعه رازی یکی از برترین مراکز درمانی و پرستاری است که تمامی خدمات پزشکی-پرستاری در منزل را توسط بهترین و کاربلد ترین پرستاران انجام میدهد و جای هیچ نگرانی برای چیزی وجود ندارد.

برای اطلاع از قیمت ها با ما تماس بگیرید.