پرستار بیمار سکته قلبی در منزل

پرستار بیمار سکته قلبی در منزل

متاسفانه امروزه با توجه به شریط نامساعد از هر نظر که در کشور ما وجود دارد ، افراد زیادی هستند که مشغله ها و درگیری های فکری زیادی دارند که این درگیری ها باعث مشکلات روحی و روانی در افراد مختلف میشود که یکی از این خطرات و مشکلات وقوع سکته مانند سکته قلبی و مغزی در افراد است.

با این شرایط ما در مجموعه رازی تصمیم گرفتیم خدمات پرستاری از بیمار سکته قلبی را نیز در لیست خدمات پرستاری در منزل مجموعه رازی قرار دهیم تا تا بتوانیم کمی از مشکلات شما را بر طرف کنیم.

 

سکته قلبی چیست؟

سکته قلبی یا حمله قلبی (mi) عبارت از انهدام و مرگ سلولی دائم و غیرقابل برگشت در بخشی از عضله قلب (میوکارد) است که به علت ازبین‌رفتن جریان خون و وقوع یک ایسکمی شدید در آن قسمت از قلب روی می‌دهد. این توقف گردش خون ممکن است ناگهانی و بدون هیچ علائم قبلی نمایان گردد یا پس از چند حمله آنژینی (درد قفسه سینه) نمود یابد.

عمده‌ ترین دلیل سکته بسته‌شدن رگ‌های تغذیه‌کننده قلب است. برای رفع انسداد غیر از دارو، از بالن و جراحی قلب باز (تعویض رگ مسدود شده) استفاده می‌شود. سکته قلبی نوعی عارضهٔ فراگیر است که هرساله باعث درگذشتن هزاران تن می‌گردد.

عوامل مستعد کننده سکته قلبی هم دیابت، فشارخون بالا، کلسترول خون بالا، افراط در استعمال دخانیات و الکل، عدم فعالیت بدنی، فشار عصبی، سابقهٔ فامیلی سن و… هستند.

 

علائم و نشانه های سکته قلبی

پرستار بیمار سکته قلبی

سکته قلبی هم مانند سایر بیماری ها و سکته ها دارای نشانه هایی است که بهتر است در صورت مشاهده چنین علائمی یا پزشک به خانه بیاورید یا درخواست اعزام آمبولانس به محل داشته باشید.

این علاوم و نشانه ها عبارتند از :

درد قفسه سینه

درد در قفسه سینه مخصوصا در قسمت چپ بدن یکی از رایج ترین نشانه های سکته قلبی است که مشاهده میشود.

اضطراب

داشتن اضطراب بی دلیل و هیجان و استرس بیجا در افراد مخصوصا خانم ها یکی دیگر از نشانه های سکته قلبی میباشد.

تهوع یا استفراغ

ممکن است همیشه تهوع یا استفراغ برای سکته مغزی نباشد اما این مورد هم یکی از علائم و نشانه های سکته قلبی است.

تعریق بدن

طبق مطالعات انجام شده وقتی سکته قلبی در حال شکل‌گیری است، بدن انبوهی از کاتکول آمین، هورمونی شبیه به دوپامین، ترشح می‌کند. این امر به تعریق سرد و احساس خیس شدن منجر می‌شود.

درد زیر بازو

شاید درد بازو از نشانه های گرفتگی عضلات باشد اما بهتر است اگر زیر بازوتان مخصوصا سمت چپ بدن درد داشت اقدامات لازم را انجام دهید.

سرفه‌های مداوم

اگر سرفه های شما بی دلیل است و هیچ مریضی تنفسی یا ریوی ندارید ، بهتر است مراقب باشید.

احساس گیجی یا غش

احساس گیجی یا غش می‌تواند نشانه‌ی بروز حمله‌ی قلبی باشد. وقتی حمله‌ی قلبی در شرف وقوع باشد، جریان خون در بدن محدود می‌شود. این کار باعث کمبود خون در مغز می‌شود که به احساس گیجی یا غش منجر می‌شود.

خستگی

خستگی ، بی حالی و کسلی از دیگر نشانه های بروز سکته قلبی در افراد مختلف میباشد باید مراقب باشید.

 

پرستاری از بیمار سکته قلبی در منزل

همانطور که گفته شد امروزه بروز انواع سکته ها مخصوصا سکته قلبی در افراد مختلف بسیار دیده میشود و یکی از دغدغه هایی که بیشتر افراد با آن مواجه هستند پرستاری از بیمار سکته قلبی در منزل یا بیمارستان است.

سکته به عبارت و نامی کاملا آشنا تبدیل شده است که برای هر فردی در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد اما اگر اطرافیان بیمار ندانند که در هنگام مشاهده علائم باید چه کنند یا پرستار بیمار سکته قلبی دقیقا نداند که باید چگونه از بیمار سکته قلبی مراقبت و پرستاری کند ، یک کار اشتباه ممکن است منجر به مرگ فرد بیمار شود به همین علت ما به شما پیشنهاد میکنیم در صورت مشاهده هر نوع علائم و نشانه سکته قلبی در همان لحظه درخواست خدمات ویزیت پزشک در منزل کنید.

البته فراموش نکنیم سکته قلبی همیشه با درد شدید همراه نیست، بلکه ممکن است حتی یک سوزش خفیف پشت جناغ که بیش از چند دقیقه طول بکشد، حاکی از بروز سکته قلبی در فرد باشد.

 

راه های جلوگیری از بروز سکته قلبی

با تغییر سبک زندگی به یک سبک سالم می‌شود از خطر بیماری‌های قلبی پیشگیری نمود.

عوامل اساسی یک سبک زندگی سالم شامل :

 • سیگار نکشیدن یا ترک سیگار
 • رژیم غذایی مناسب حاوی ماهی، سبزی و میوه زیاد، و کم خوردن چربی و قند و کاهش وزن.
 • حداقل ۳۰ دقیقه ورزش در روز
 • کنترل بیماری‌هایی از قبیل دیابت، فشارخون بالا و کلسترول
 • دوری از محیط پراسترس و خوردن سیب هم باعث پیشگیری می‌شود
 • خوابیدن به مدت نیم ساعت یا کمی بیشتر در میانه روز می‌تواند فشار خون را پایین آورده در نتیجه سبب کاهش خطر حمله قلبی تا ۱۰ درصد شود.

 

نکاتی در مورد پرستار بیمار سکته قلبی در منزل

پرستار بیمار سکته ای

 1. پرستار بیمار سکته قلبی در منزل توجه داشته باشد حتی المقدور بیمار را از هرگونه فعالیت اضافی مانند راه رفتن، دویدن، صعود از پلکان و… باز دارید و وی را در وضعیت استراحت کامل قرار دهید.
 2. شما به عنوان یک پرستار بیمار مخصوصا پرستار بیمار سکته قلبی سعی کنید بر روحیه خود مسلط باشید و تمامی تلاش خود را برای کاهش اضطراب بیمار بکار ببندید. از سر و صدا کردن، گریه و سایر مواردی که باعث اضطراب بیشتر بیمار می شود خودداری کنید.
 3. در موارد درد شدید قفسه سینه، در صورتی که قرص های زیر زبانی نیترو گلیسیرین در دسترس هست، می توانید از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از این قرص در بیماران دچار افت فشارخون ممنوع است، بنابراین در صورت امکان ابتدا فشار خون بیمار را اندازه گیری نمایید. اگر فشار خون سیستولی یا ماکزیمم بیمار بیش از ۹۰mmHg بود از قرص زیر زبانی استفاده کنید.
 4. دادن انواع خوراکی یا مایعات نه تنها کمکی به بیمار نمی کند بلکه در بعضی از بیماران می تواند مضر نیز باشد، بنابراین سعی کنید از دادن خوراکی و آشامیدنی به بیمار اجتناب کنید.
 5. در صورتی که بیمار، دچار تنگی تنفس است، وی را در وضعیت نشسته قرار دهید و پاهایش را از تخت آویزان کنید.
 6. در صورتی که بیمار، دچار افت فشار خون است وی را در وضعیت خوابیده قرار دهید و پاهایش را بالاتر از سطح بدن نگهدارید.
 7. انتقال هر چه سریع تر بیمار به مراکز درمانی با آمبولانس های ویژه اورژانس، نکته بسیار مهمی است، بنابراین سعی کنید در این موارد، زمان را از دست ندهید.

 

 

نکات مهم در مورد پرستار بیمار سکته ای در منزل

 1. سعی کنید هر چند ساعت یک بار بیمار سکته ای که در رختخواب است را جابجا کنید. چون  قسمت هایی از بدن او که بی حس است و وقتی تحت فشار قرار می گیرد بیمار نمی تواند فشار وارده را احساس کند و امکان دارد دچار زخم بستر شود . افرادی که وظیفه ی مراقبت از بیمار سکته ای دارند سعی کنند پوست بیمار را به صورت ملایم ماساژ دهند همچنین تغذیه مناسب و سالم می تواند سلامت بیمار سکته ای را افزایش دهد.
 2. وقتی بیمار سکته ای که بر روی تخت است و می خواهید او را به پهلو بخوابانید باید یک بالشت بین پاهای او قرار دهید و سعی کنید پاهای او زیاد خمیده نباشد چون باعث سخت شدن جریان خون می شود.
 3. پرستار بیمار سکته ای باید روزی یک بار به مدت 15 تا 30 دقیقه بیمار را به حالت دمر بخواباند و بعد یک بالشت زیر او قرار دهد، طوری که بالشت تقریبا از ناف تا وسط ران او باشد . این کار باعث می شود که ماهیچه های پشت ران و کمر کشیده شود که  بسیار برای بیمار مفید می باشد.
 4. مراقب بیمار سکته ای هنگامی که بیمار به بغل می خوابد حتما یک بالشت کوچک زیر بازوهای او قرار دهد تا شانه به بدن نچسبد .
 5. پرستار باید روزی چند بار با بیمار سکته ای حرکات نرمشی کار کند. یکی از این حرکات به این صورت می باشد که بیمار انگشتان خود را قلاب کرده و دست خود را به جلو صاف کند( تا می تواند کتف را به جلو بکشد ) و آرام آرام بدون شکسته شدن آرنج، به بالای سر ببرد . تا جایی که بیمار توان دارد این کار را تکرار کند . این کار باعث کاهش درد های مفصلی در شانه می شود.
 6. مراقب باید به بیمار سکته ای کمک کند و او را تشویق به انجام نرمش های ورزشی کند مخصوصا اندام هایی که در اثر سکته بی حس شده اند. همچنین  سعی کند قسمت هایی که بی حس هستند را مالش دهد تا عصب های آن به مرور زمان فعال شوند.
 7. بعضی وقتها بیمار را تشویق کنید که خودش از تخت پایین بیاید و یا خودش راه برود اما مراقب باشید که زمین نخورد.
 8. مراقبین سعی کنند بیمار سکته ای را تشویق کنند که بیشتر اوقات کارهای شخصی خود را انجام دهند. مانند خوردن غذا ، شانه زدن ، لباس پوشیدن ، ریش زدن ، حمام کردن و … اما همیشه در کنار او باشید تا خدایی نکرده اتفاقی برای بیمار پیش نیافتد.
 9. همیشه مراقب باید به بیمار سکته ای به صورت نشسته غذا دهد یا اینکه روی صندلی باشد . معمولا غذاهای کم چرب و کم نمک به بیمار دهید. (مراقبین همیشه هنگام غذا دادن لقمه های کوچک به بیمار سکته ای دهند)
 10. سعی کنید در داخل منزل ، مسیرهایی که بیمار تردد دارد از دستگیره هایی که به دیوار نصب می شود استفاده کنید . همچنین دستگیره برای مکان هایی مانند حمام ، دستشویی نصب شود. از جلو دری ها برای حمام و دستشویی حتما استفاده کنید. به جای پله می توانید پله های ریلی نصب کنید.
 11. بیشتر افراد سکته ای دچار نقص گفتاری می شوند یعنی نمی توانند صحبت کنند یا به سختی صحبت می کنند. پرستار باید برنامه ای مشخص برای تمرین های گفتاری با بیمار را داشته باشد.

 

هزینه و قیمت پرستار بیمار سکته ای در منزل

مجموعه پرستاری-درمانی رازی یکی از شناخته ترین و معتبر ترین مراکز درمانی در تهران و کرج است که تمامی خدمات پرستاری و پزشکی و درمان را ارائه میدهد که پرستاری و مراقبت از بیماران سکته ای هم جزو خدمات این مجموعه است.

برای دریافت مشاوره و آگاهی از قیمت و هزینه پرستاری از بیمار سکته قلبی در منزل با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.