ارائه خدمات درمان زخم بستر و زخم دیابتیک در منزل به صورت شبانه روزی + شهر کرج

02632711000 تلفن تماس
درمان زخم بستر و زخم دیابتیک در منزل

ارائه خدمات درمان زخم بستر و زخم دیابتیک در منزل با روش هایی بدون درد و سریع توسط بهترین پزشکان و متخصصان مجموعه رازی

مرکز پرستاری پزشکی رازی
مرکز پرستاری پزشکی رازی

افرادی که بیش از حد در یک مکان به صورت ثابت، ساکن هستند و تحرکی ندارند دچار زخم بستر میشوند و این مشکل معمولا برای افراد سالمند بوجود می آید. زخم دیابتیک نیز اغلب برای افرادی که دارای قند خون هستند و دیابت دارند بوجود می آید. همه این مشکلات دارای راه حل و درمان های مختلفی هستند که مجموعه رازی با اعزام پرستار به منزل خدمات درمان زخم بستر و زخم دیابتیک در منزل را با کیفیت بالا به تمامی عزیزان ارائه میدهد. درمان زخم دیابتی در منزل در شهر کرج را با کمک پرستاران و پرسنل مجرب ما تحربه نمایید. شما می توانید برای تمام خدمات پرستاری در کرج با ما تماس بگیرید.

زخم بستر چیست؟

زخم بستر یا اصطلاحا زخم فشاری، زخم هایی هستند که در پوست و بافت های زیر پوستی بر اثر فشار های طولانی روی پوست بدن ایجاد می شود. زخم بستر اغلب در نقاطی از بدن ایجاد می­ شود که پوست روی یک برجستگی استخوانی قرار گرفته و در بین آنها عضله ای وجود ندارد مانند پاشنه و بین باسن ها.

زخم بستر معمولا برای افرادی ایجاد میشود که مدت زمان زیادی را در جایی ثابت و بی تحرک میمانند و توانایی تغییر مکان یا حالت ندارند مثلا کسانی که به دلیل فلج شدن، بیماری، سالخوردگی یا ضعف، توانایی جابجا شدن ندارند. درمان زخم دیابتی در منزل یکی از اموری است که باید تجربه کافی در این زمینه داشته باشید.

زخم بستر خیلی زود ایجاد می­شود و درمان آن هم بسیار مشکل است و اگر خدایی نکرده زمانی خودتان یا فردی از خانوده تان دچار این مشکل شد اصلا سعی نکنید که به بیمارستان یا هر مکان درمانی بروید و بهتر است از خدمات ویزیت پزشک در منزل استفاده کنید.

پوست مهم ترین عاملی است که روی زیبایی هر فردی تاثیر دارد و بسیار حساس است اما اگر دچار زخم شود خوشبختانه توانایی ترمیم انواع زخم را دارد و به همین علت است که حالت کشسانی دارد و نمیتواند فشار زیاد را تحمل کند.

بیماری زخم بستر و زخم دیابتیک مسئله مهمی است که بین بیماران فلج یا کسانی که جراحی انجام دادند و قابلیت جابجایی ندارند یا افراد مسن و سالمند بیشتر دیده می‌شود. این بیماری تاثیرات زیادی در روحیه بیمار دارد و باعث بروز آسیب های فیزیکی و روانی فرد میشود.

مرکز رازی با کادری مجرب و پیشرفته و همچنین داشتن پزشک و پرستار متخصص امکان نگهداری و درمان بیمار مبتلا به زخم بستر را در منزل شما فراهم کرده است و شما می‌توانید مراحل درمان بیمار خود را در منزل مشاهده کنید و نتیجه مطلوبی را دریافت کنید.

زخم بستر بسته به مدت زمان ناحیه تحت فشار به سه نوع درجه ۱ درجه ۲ و درجه ۳ تقسیم می شود :

زخم درجه : یک فقط لایه روی پوست (اپیدرم)آسیب دیده.

درجه دوم : لایه های عمقی تر پوست آسیب دیده و درگیر میشود.

درجه سوم : در زخم درجه سه معمولا زخم به عظلات و بافت های عمیق تر انتشار می یابد.

علت ایجاد زخم بستر چیست؟

درمان زخم بستر در منزل

علت زخم بستر این هست که به علت فشرده شدن مکرر پوست بین برجستگی استخوانی زیرین از یک طرف و سطح بستر از طرف دیگر، مویرگ­های نغذیه کننده پوست مسدود می­شوند. تا وقتی فشار از آن ناحیه برطرف نشده، این مویرگ­ها بسته می­مانند.

یک انسان سالم و عادی در طول خواب به تعداد دفعات مکرر جابجا میشود و باعث میشود که محل هایی از پوست که تحت فشار قرار گرفته بودند تغییر کنند و این تغییر باعث میشود به تمامی قسمت های بدن و پوست خون برسد اما در یک فرد بیمار این شرایط وجود ندارد و باعث میشود زخم بستر ایجاد شود و به خاطر درد نتواند حرکت کند و به خدمات درمان زخم بستر در منزل نیاز داشته باشد..

مورد دیگر این است که اگر شما پرستار بیمار در منزل استخدام کرده باشید و پرستار مورد نظر فردی مطمئن و دلسوز نباشد ممکن است بیمار را روی تشت یا تخت بکشید و جابجا کند.

این کشیده شدن پوست بخصوص اگر کمی هم مرطوب باشد موجب اصطکاک زیاد بین پوست و سطح زیرین شده و به پوست آسیب میزند.

گاهی هم بر اثر نیروهایی که در دو جهت مختلف به پوست و استخوان وارد می­شوند آسیب ایجاد می­شود. بطور مثال بیماری که در روی تخت خوابیده اگر پشت تخت در زیر سر بیمار بالاتر باشد بیمار به سمت پایین تخت سر می­خورد. در این حال پوست زیر باسن به علت اصطکاک با ملحفه ثابت مانده ولی استخوان خاجی و دنبالچه به علت وزن بیمار به سمت پایین تخت حرکت می­کنند. این مکانیسم موجب کشیده شدن عروق زیر پوستی و اسیب به خونرسانی پوست می­شود.

عواملی که باعث ایجاد زخم بستر میشوند

 • عدم مصرف کافی مایعات و مواد غذایی
 • سرمازدگی
 • سوختگی‌های عمیق پوستی
 • فشار ثابت بر قسمت‌های خاص بدن
 • خوابیدن یا نشستن بر روی سطح سفت
 • قرار گرفتن در رطوبت به مدت طولانی
 • بی تحرکی
 • کمبود دهیدراتاسیون و تغذیه مناسب
 • جدی نگرفتن و عدم مراقبت از بیماران دیابتی

قسمت‌هایی از بدن که بیشتر دچار زخم بستر می‌شوند

اگر شما مبتلا به زخم بستر هستید و یا از بیمار زخم بستر مراقبت می‌کنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که زخم بستر بیشتر در نواحی از بدن ایجاد میشود که تحرک کمتری دارد و بیمار در طی شبانه روز کمتر این نواحی را تکان می‌دهد. مانند : پس سر، گوشها، کتف ها، جناغ، آرنج ها، زیر باسن، لگنف زی زانو، پاشنه های پا.

1 . وضعیت خوابیده به پشت

در این وضعیت بدن نباید طوری قرار بگیرد که تمام قسمت های بدن با سطح زمین در تماس باشد. این قسمت ها شامل: استخوان پس سری، ستون مهره ها، آرنج، ساکروم، دنبالچه و پاشنه پا می‌باشد.

2 . وضعیت خوابیده به شکم

در ان وضعیت قسمت‌های که در معرض خطر هستند شامل: استخوان پیشانی، استرنوم، زانو، برجستگی های لگن و انگشتان پا می‌باشد.

3 . وضعیت خوابید به پهلو

استخوان کتف ،ایلیاک کرست، برجستگی بزرگ استخوان ران ،قوزک های پا

4 . وضعیت نشسته

ساکروم و برجستگی های استخوان عانه 

 

راه های جلوگیری از ایجاد زخم بستر

⭐ دست کم هر 2 ساعت برای از بین بردن فشار، موقعیت بیمار را تغییر دهید.
⭐ از بالش، پوست گوسفند، فوم پد و پودر  که می‌تواند به کاهش فشار کمک کند استفاده کنید.
⭐ وعده های غذایی خوب و متعادل کننده با کالری کافی برای بیمار اماده کنید.
⭐ بیمار هرروز مقدار زیادی آب ( 8 تا 10 فنجان ) بنوشد.
⭐ ورزش روزانه، از جمله طیف وسیعی از حرکات ورزشی داشته باشد.
⭐ پوست بیمار را تمیز و خشک نگه دارید.

 

مراحل درمان زخم بستر

خدمات درمان زخم در منزل

 • کم کردن فشار

اولین قدم در درمان زخم بستر حذف فشار ممتدی است که موجب تشکیل زخم شده است. برای این منظور این اقدامات زیر را انجام می­شود:

 • جابجایی مکرر بیمار

بیمار باید به کمک پرستار یا سایر بستگان مرتبا تغییر وضعیت داده شود و همچنین در وضعیت مناسب قرار گیرد. کسی که دراز کشیده است باید هر یک ساعت یک بار و کسی که در روی صندلی چرخدار می­نشیند باید هر ۱۵ دقیقه وضعیت خود را تغییر دهد. همچنین می توان از تجهیزات کمک حرکتی برای جابه جا کردن بیمار بدون فشار زیاد استفاده کرد.

 • سطوح حمایت کننده

استفاده از بالشت یا بالشتک­های حاوی آب یا هوا می­تواند به بیمار کمک کند تا فشار زیادی به محل زخم وارد نشود و همچنین در وضعیت مناسب قرار بگیرد.

 • خارج کردن بافت آسیب دیده و مرده زخم بستر

برای اینکه بافت­ها بهبود یابند ابتدا باید بافت های مرده از بدن خارج شوند.

برای این منظور از روش های متفاوتی استفاده میشود که عبارتند از:

 1. عمل جراحی و خارج کردن بافت آسیب دیده از بدن
 2. وسایل شستشو تحت فشار یا استفاده از پانسمان­های خاص که موجب کنده شدن بافت­های مرده از زخم می­شوند.
 3. استفاده از مواد شیمایی مخصوص که مانند آنزیم عمل کرده و بافت مرده را در خود حل می­کنند.

 

 • تمیز کردن و پانسمان مرتب زخم بستر

برای جلوگیری از عفونت باید زخم را مرتبا تمیز نگه داشت. زخم مرحله یک را میتوان با آب تمیز و صابون ملایم به طور مرتب شستشو داد ولی وقتی زخم ایجاد شده است شستشو باید با محلول سالین یا نمکی انجام شود. پانسمان موجب خشک نگه داشتن زخم و جلوگیری از ورود میکروب به آن می­شود. انواع مختلف پانسمان بصورت گاز، ژل و فوم وجود دارند.

همچنین برای کاهش درد به بیمار داروهایی داده می­شود و در صورت عفونی بودن به بیمار آنتی بیوتیک داده می­ شود.

 • درمان جراحی زخم بستر

گاهی اوقات زخم بستر به حدی شدید شده و رشد می­کند که منطقه وسیعی از پوست از بین رفته و بافت های زیرین آن مانند استخوان و تاندون­ها بدون حفاظ می­مانند. در این موارد ممکن است بدن نتواند بافت جدیدی را بر روی استخوان یا تاندون و بصورت جایگزین پوست بسازد. این بیماران معمولا نیاز به عمل جراحی دارند. در این اعمال جراحی بافت های مرده و عفونی کاملا خارج شده و سپس با استفاده از روش­های جراحی ترمیمی از پوست قسمتهای دیگر بیمار استفاده شده و روی استخوان یا تاندون ها پوشانده می­شود.

 

لازم به ذکر است که بدانید اگر سالمند شما دچار زخم بستر شده باشد میتوانید از خدمات پرستار سالمند در کرج مجموعه ما استفاده کنید زیرا پرستاران ما با درمان انواع زخم ها آشنا می باشند.

 

بیماری دیابت و زخم دیابتی

درمان زخم دیابتیک در منزل

آیا می دانید سالیانه حدود ۶۰ هزار نفر از افراد مبتلا به دیابت به زخم پای دیابتی دچار می شوند؟

متاسفانه در ۳۵ درصد موارد به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی، زخم پای فرد دیابتی عفونت می کند و ناچارا برای درمان عضو مربوطه قطع می شود.

لازم است تا با درمان بموقع و پرهیزهای تغذیه ای و جسمانی از ایجاد زخم های دیابتی جلوگیری بعمل آورد. با ما همراه باشید تا با بیماری دیابت و نحوه ی درمان و مراقبت از پای دیابتی آشنا شوید.

زخم دیابتیک به زخمی میگویند که دراثر کاهش خونرسانی به بافت های اندام تحتانی ایجاد میشود که کاهش خونرسانی به خودی خود به علت رسوب قند در دیواره رگ ها ایجاد شده و باعث تنگی عروق و درنهایت ایجاد نکروز  به تدریج در اندام های تحتانی میگردد.

در کتب پزشکی بیماری دیابت شامل دو نوع اصلی به نام های دیابت نوع یک و دیابت نوع دو می باشد که به دلایل جریان خون ضعیف ، قند خون بالا و آسیب های عصبی ایجاد میشود.

در دیابت نوع اول شاهد تخریب سلول های بتای موجود در پانکراس می باشیم که این امر باعث اختلال در تولید انسولین می شود.

در دیابت نوع دوم بدن فرد نسبت به تولید انسولین مقاومت پیدا می کند که در این حالت با تخریب شدیدتر سلول های بتا، تولید انسولین بطور کامل منقوص می گردد.

درمان زخم دیابتیک در منزل

زخم پای دیابتی یکی از شایع ترین عوارض مزمن دیابت است. حدود ۱۵ درصد مبتلایان به دیابت گرفتار زخم پای دیابتی می‌شوند و حدود ۸۴ درصد موارد منجر به آمپوتاسیون پا می‌شود. روش های درمانی گوناگونی برای درمان زخم پای دیابتی در دسترس است.

امروزه با توجه به پیشرفت های علمی، روش های درمانی گوناگونی برای درمان زخم پای دیابتی در دسترس است.

طول درمان زخم پای دیابتی بسته به وسعت زخم و شدت درگیری و رعایت کردن نکات پیشگیری توسط بیمار، می تواند چندین هفته و ماه طول بکشد.

هرچه زودتر درمان را شروع کنید درمان کم هزینه تر و طول درمان کوتاه تر خواهد بود.

اگر زود به فکر درمان نباشید، زخم ها می‌توانند عفونی شوند و گانگرن در نواحی دیگر پاها گسترش پیدا کرده و در نهایت باعث قطع عضو و آمپوتاسیون شود.

کلینیک رازی با بروز ترین تجهیزات (نظیر وکیوم تراپی، پی آر پی و… ) و مجرب ترین کادر پزشکی آماده درمان زخم پای دیابتی در منزل شما می‌باشد.

علائم زخم پای دیابتی

 •  تورم و التهاب

 •  قرمزی

 •  درد

 •  بوی بد از پا

 • بافت‌های سیاه و زرد

 • بروز عفونت و ترشحات چرکی

 

هزینه های درمان زخم بستر و زخم دیابتیک

هزینه پانسمان ها طبق مبلغی که مرکز درمانی به شما اعلام کرده است باید با مبلغی که پرستار خواستار شده است یکی باشد چون مرکز درمانی از آخرین قیمت تعرفه های بهداشتی و درمانی با خبر است .

هزینه وسایلی که استفاده کرده است پرستار برای پانسمان زخم بستر در منزل باید حتما با مرکز درمانی چک بشود که شاید به طور مثال دو مورد را اصلا نیازی نبوده و پرستار اضافه بر سازمان دارد تحویل میگیرد.

هزینه ایاب و ذهاب پرستار باید پرداخت شود و اگر خود شما به دنبال پرستار میروید که هیچ گونه هزینه ایاب و ذهاب شمال حال شما نمی باشد.

انواع روش های پیشگیری از زخم پای دیابتی

 1. روزانه پا‌های خود را شستشو دهند و حتما لای انگشتان را خوب خشک کنند زیرا رطوبت باعث ایجاد قارچ لای انگشتان آن ها می‌شود.

 2. پا‌های خود را با کرم مرطوب کننده چرب کنند زیرا خشکی پا احتمال ایجاد زخم را بالا می‌برد.

 3. به هیچ عنوان پابرهنه راه نروند و از جوراب های نخی رنگ روشن استفاده کنند.

 4. ناخن های خود را به طور مرتب کوتاه کنند و ناخن ها را از ته نگیرند.

 5. از نزدیک شدن به وسایل گرمایشی مثل شوفاژ و کرسی در روزهای سرد سال خودداری کنند.

 6. همینطور قبل از قرار دادن پای خود زیر دوش آب، درجه حرارت آب را با دست خود چک کنند. زیرا ممکن است به دلیل نوروپاتی دمای واقعی آب را حس نکنند و دچار سوختگی شوند.

دیابت در سالمندان

با افزایش سن ، شیوع دیابت بیشتر می شود. یکی از مشکلات این افراد اینست که ممکن است مبتلا به بیماری دیگری نیز باشند که کنترل قند خون را مشکل تر سازد.

علائم و نشانه های این بیماری در بین قشر سالخورده متفاوت است. ممکن است بی اشتها ، کم انرژی و یا دچار کاهش وزن شوند. در این صورت انجام آزمایش قند خون برایشان ضروری است.

عوارض ابتلا به دیابت در سالمندان

 • بیماری‌های لثه و دندان

 • مشکلات مرتبط با چشم و از دست‌ دادن بینایی

 • مشکلات مرتبط با پا مانند بی‌حسی، زخم‌ها و جراحاتی که دیر درمان می‌شوند.

 • بیماری‌های قلبی

 • آسیب عصبی مانند نوروپاتی دیابتی

 • سکته

 • بیماری کلیوی

 

برخی سوالات متداول درمورد درمان زخم بستر و زخم دیابت در منزل

درمان زخم دیابتیک

 

1 . چه مراقبت هایی برای بیماران قطع نخاع جهت پیشگیری از زخم بستر پیشنهاد می کنید؟

از مراقبت های مهم برای بیماران قطع نخاع استفاده از تشک مواج در مرحله اول است، سپس ماساژهای روزانه به صورت مرتب و همچنین جابجایی مرتب هر 2 ساعت یکبار بخصوص در مناطق فشار و در نهایت استفاده از پانسمان فیلم شفاف به صورت پیشگیرانه. این پانسمان ضدآب می باشد و تا چندین روز می تواند بر روی پوست سالم بیمار جهت پیشگیری بماند.

2 . آیا شکستگی لگن موجب ایجاد زخم بستر می شود؟

هر گونه تحرکی که باعث شود در یک منطقه بافتی فشاری بیش از 32 میلیمتر جیوه وارد شود باعث ایجاد زخم خواهد شد.

3 . چه پیشنهادی برای درمان خانگی زخم بستر در مراحل اولیه دارید؟

در درجه اول مهمترین قسمت درمان در زخم بستر برطرف کردن عامل ایجاد یعنی فشار می باشد. بعد از جابجایی مرتب بیمار هر 2 ساعت یکبار و ماساژ مناطق فشار و همچنین استفاده از پانسمان های فیلم جهت بهتر شدن خونرسانی و همچنین محافظت از پوست که کمک شایانی به درمان زخم بستر در مراحل اولیه می کند.

4 . آیا زخم بستر موجب مرگ می شود؟

زخم بستر در صورت عفونی شدن به شکلی که عفونت زخم وارد خون شود می تواند باعث مرگ بیمار شود.

5 . چه پانسمانی برای بهبود زخم بستر پیشنهاد می کنید؟

پانسمان هایی که جنس پلی اورتان(پانسمان های فیلم)می باشند می توانند به عنوان یک لایه محافظتی در مراحل اولیه ایجاد زخم بستر کمک کننده باشند.

6 . آیا درمان زخم بستر به کمک روش های سنتی امکان پذیر است؟

با توجه به درمان های مدرن و روش های پیشنهادی جدید مبنی بر درمان به روش مرطوب بهترین درمان پیشنهادی پانسمان های مرطوب می باشد که می تواند رطوبت کافی را به طور هوشمند به زخم برساند.

7 . مهمترین درمان در زخم بستر در مراحل پیشرفته چیست؟

اولین و مهمترین درمان در زخم بستر در مراحل پیشرفته که استخوان و ماهیچه درگیر شده، ابتدا برداشتن بافت های مرده به روش جراحی می باشد، سپس استفاده از پانسمان های مرطوب ( تندروت پلاس) و یا ژل ها می باشد.

8 . چگونه از عفونی شدن زخم بستر جلوگیری کنیم؟

استفاده همزمان بیمار از آنتی بیوتیک و همچنین پانسمان مناسب بسته به نوع زخم می تواند از عفونی شدن یا پیشرفت عفونت جلوگیری نماید.

9 . آیا زخم بستر تنها در سالمندان ایجاد می شود و یا امکان بوجود آمدن آن در افراد دیگر نیز وجود دارد؟

به طور کلی زخم بستر در بیمارانی که کم تحرک هستند و یا کاملا بی حرکت هستند ایجاد می شود. البته سن و سال و تغذیه نامناسب می تواند در روند پیشرفت زخم موثر باشد اما تمامی بیماری هایی که منجر به بی تحرکی می شود از قبیل ضایعات نخاعی و یا MS و یا مرگ مغزی بدون در نظر گرفتن سن و سال می تواند باعث ایجاد زخم بستر شود.

10 . چگونه می توان از پیشرفت زخم بستر جلوگیری کرد؟

بهترین روش جلوگیری در پیشرفت زخم بستر جابجایی مرتب بیمار هر 2 ساعت کبار می باشد. خشک نگه داشتن زیر بیمار، همچنین نکشیدن بیمار بر روی ملحفه و همچنین ماساژ پوست می تواند کمک های شایانی به جلوگیری از زخم بستر نماید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید